| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 980 W |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 459 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.6" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 17.3" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 53.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
USB cable |
| Certifications & Standards |
|
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SMT1500I_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SMT1500IKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65035351&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65035351&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
backups.pdf SMT1500I