| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 400 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 11.40 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 2.40 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 203°F (95°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Height | 7" |
| Width | 4" |
| Depth | 11" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups.pdf BK650EI