| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Card Height |
|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.7" |
| Width | 3.6" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Singapore |