| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Model | i3-3227U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 4000 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| WWAN Supported | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 6-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 8.50 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 1.27" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 3.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |