| Product Information | |
|---|---|
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Number of Bulbs/Tubes Supported | 1 |
| Maximum Bulb/Tube Power | 100 W |
| Style | Traditional |
| Shade Material | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Switch Type | Three-way |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 13 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |