Key Features:
- Digital Lamination and Cutting: Performs all functions for a complete label finishing solution.
- Compact Design: Space-saving tabletop model ideal for any workspace.
- Continuous Feed Mode: Enhances throughput for higher productivity.
- Enhanced Mandrel Design: Ensures straight feeding for accurate cuts.
- Compatibility: Works seamlessly with self-wound and linered laminates.
Specifications:
- Contour Cutting Capability: HPGL vector cutting compatible with opto-electrical line sensor
- Web Width: 4" - 8.5" (100mm - 220mm)
- Operation Speed: Up to 10 ft. per minute (3 meters per minute)
- Max Frame Length: 14" (35.5 cm)
- Max Input Roll Diameter: 8" (20 cm)
- Max Output Roll Diameter: 8" (20 cm)
- Recommended Roll Length: 500' (153 meters)
- Cutting Technology: Plotter-controlled drag knife
- User Interface: LCD Panel Display, with additional control from Windows software
- Vector Design Software Support: Adobe Illustrator, CorelDraw
- Connectivity: Ethernet 100 Base-T or USB 2.0
- Power Requirements: 100-240 VAC - 900 watts
- Dimensions: Height: 22" (56 cm), Width: 31" (79 cm), Depth: 21" (53 cm)
- Weight: 185 lbs (85 kg)
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 2 Duo |
| Processor Model | P7370 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Bus Speed | 1066 MHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 2 GB |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 250 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive RPM | 5400 |
| Total Solid State Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | VibrantView |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | GMA X4500HD |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN Model | WiFi Link 5100 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Modem | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Expansion Slot Type | ExpressCard/34 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| FireWire/i.LINK | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Modem (RJ-11) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows XP Professional |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 6-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.50" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 9.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Memory Detail:
|
| Security Features |
Secure Chip |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
dlf-1100.pdf MOD-AFINIA-DLF-1100