Star Micronics mC-Print3, Cutter, USB, Lightning, External Power Supply Included, WiFi, Bluetooth, CloudPRNT, Black
37950400
Select model
Key Features:
- High-Speed Printing: 250 mm/sec for rapid transactions.
- Splash and Insect-Proof: Durably designed for harsh environments.
- Smart Receipt Issuing: Reduces paper waste with a built-in paper-saving function.
- Multi-Platform Compatibility: Supports Windows, iOS, Android, and more.
- Peripheral Support: Easily connects to cash drawers, scanners, and customer displays.
Specifications:
- Color: White or Black
- Size (WxDxH): 132 x 140 x 125 mm
- Print Speed: 250 mm/sec
- Cutter: Auto Cutter (Partial Cut)
- Paper Compatibility:
- Width: 80 mm / 58 mm (Paper Guide)
- Diameter: 83 mm
- Thickness: 0.053 - 0.075 mm
- Connectivity:
- USB-B
- USB-A/Lightning*
- Bluetooth*
- Ethernet/WebPRNT/cloudPRNT
- Peripheral Device Connectivity: 3 USB-A ports, cash drawers, scales, buzzer
- Power Supply: New Smaller External Power Supply Included (PS60A-24)
- Software Support: Windows Driver, OPOS Driver, JavaPOS Driver, Cloud Services included
Main Features
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Wireless Print Technology |
|
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 60000000 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX2 |
| Character Sets |
|
| Print Head Life | 100km |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cut Type | Partial Cut |
| Cutter Life | 2000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 2.95 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Windows 10, Windows 8.1, Windows® XP 32 Bit, Vista 32/64 Bit, Windows 7 32/64 Bit, Server 2008 32/64 Bit, XP Embedded, POSReady2009, OPOS™, JavaPOS™, USB Vendor Clss, CUPS, Mac, Mac OS X, Linux™, StarPRNT SDK with support for iOS and Android |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 4.9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
UL, C-UL, TuV, FCC, VCCI, EN55022, CE |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mc-print3.pdf 37950400
mc-print3.pdf MOD-MC-PRINT3