Zebra ZQ61-AUXA004-00 Label Printers
ZQ61-AUXA004-00
Select model
Key Features:
- Instant Wake-Up: Automatically wakes up when a print job is sent, reducing idle time.
- Fast Wireless Connections: Supports 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth® for reliable and quick data transfer.
- Large Color Display: User-friendly interface for easy operation and configuration.
- Business Tough: Engineered for all-day, every-day enterprise use with a durable build.
- Exceptional Battery Management: High-capacity batteries deliver performance with Power Smart Print Technology™.
Specifications:
- Model: ZQ610 Plus
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Speed: Up to 4.5 inches per second
- Battery: 3250 mAh removable PowerPrecision+ battery
- Connectivity: 802.11ac, Bluetooth 4.2, USB 2.0
- Durability: IP54 rating for dust and water resistance
- Memory: 256 MB RAM, 512 MB Flash
- Dimensions: 6.73 in. L x 3.6 in. W x 2.85 in. H
- Weight: 1.33 lbs
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Printing Capability | Double Sided |
| Maximum Mono Print Speed | 4.53 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 32" |
| Maximum Print Width | 1.90" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 5.50 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.20" |
| Maximum Label Width | 2.20" |
| Maximum Label Length | 32" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 4°F (-15.6°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | 13°F (-10.6°C) - 149°F (65°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.9" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 1.33 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
zq600-series.pdf ZQ61-AUXA004-00
zq600-series.pdf MOD-ZQ610-PLUS