Opticon L22XBU1-00 Handheld Barcode Scanners
L22XBU1-00
Select model
Main Features
-
Case color: Black
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
Postal code:
2D:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Mode | Trigger |
| Depth of Field |
Depth of field at code 39:
Depth of field at Code 128:
Depth of field at UPC:
Depth of field at PDF417:
Depth of field at QR Code:
Depth of field at DataMatrix:
|
| Scan Pattern | Area |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 12.51" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Field of View (Horizontal) | 38° |
| Field of View (Vertical) | 26° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A7 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 23°F (-5°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Durability |
|
| Height | 2.4" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
l-22x.pdf L22XBU1-00