Honeywell PD45 POS Printer, 203DPI, Ethernet, Direct Thermal, Thermal Transfer, Color LCD
PD4500C0010000200
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mid-Range
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: RS232, Serial, Ethernet, USB
-
Max Width: 4 mm
-
Max Label Length: 189 in
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 15.75" |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Character Sets | WorldType Layout Engine (WTLE) |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 8.82 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.15" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 158°F (70°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.6" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 17.2" |
| Weight (Approximate) | 20.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
pd45-2021.pdf PD4500C0010000200
pd45-2021.pdf MOD-PD45