Honeywell PD45 Label Printer 203dpi, Direct Thermal/Thermal Transfer, 200mm/s, USB/USB Host, Rewinder, Black Mark/Gap Sensor
PD4500B0030000200
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mid-Range
-
Rugged: Industrial
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: WLAN/Wi-Fi, USB, Ethernet, RS232, Serial
-
Optional Upgrades: Rewinder
-
Max Width: 5 mm
-
Max Label Length: 15.75 in
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 15.75" |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 8.82 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.15" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 158°F (70°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.6" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 17.2" |
| Weight (Approximate) | 20.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
pd45-2021.pdf PD4500B0030000200
pd45-2021.pdf MOD-PD45