Honeywell Voyager 1202G Wireless Barcode Scanner Bluetooth Class 2, 12 hours, 33 ft, IP42, 1.65 lbs
1202G-2USB-5-N
Select model
Key Features:
- Bluetooth® Wireless Technology: Scans 1D barcodes wirelessly up to 10 meters away.
- Long Battery Life: Lithium-ion battery provides 12+ hours of use and easy tool-free replacement.
- Automatic Interface Configuration: Supports all popular interfaces with effortless self-configuration.
- Excellent Poor Quality Code Reading: Quickly scans damaged or smudged barcodes.
- Paging Functionality: Easily locate misplaced scanners with auditory and visual signals.
- Remote MasterMind™ Ready: Streamline device management for reduced ownership costs.
Specifications:
- Wireless Radio/Range: 2.4 to 2.5 GHz Bluetooth v2.1; Class 2: 10m (33') line of sight
- Data Rate: Up to 3 Mbps
- Battery: 1800 mAh Lithium-ion; Up to 45,000 scans per charge
- Dimensions: 180 mm x 66 mm x 92 mm (scanner)
- Operating Temperature: 5°C to 40°C (41°F to 104°F)
- Weight: 180 g (6.3 oz) including battery
- Durability: Designed for 30 drops at 1.5 m (5 ft) to concrete
- Warranty: 3 years (battery: 1 year)
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Range: Long Range
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: RS232, Ethernet, Bluetooth, USB
-
Scanner Capability: 1D
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Linear |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Single Line |
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 14.40" |
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Field of View (Horizontal) | 30° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 10% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 700 mW |
| Standby Current | 70 mA |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.8" |
| Width | 7.1" |
| Length | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
voyager-1202g.pdf 1202G-2USB-5-N
voyager-1202g.pdf MOD-1202G
1202g-bf.pdf MOD-1202G