| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Barcode Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Compatibility |
Honeywell Barcode Scanners
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |