Hanwha Vision XNV-8020R Security Camera
XNV-8020R
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | H : 97.5 ? / V : 71.9 ? / D : 126.2 |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1920 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Durability | Vandal Resistant |
| Color Family | White |
| Product Color | Ivory |
| Height | 3.8" |
| Width | 4.7" |
| Diameter | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 1.36 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |