Hanwha Vision XNF-9010RV Security Camera
XNF-9010RV
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | H: 187° / V: 187° / D: 187° |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 3008 x 3008 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Video Signal Format |
|
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.08 mm |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Form Factor | Fisheye |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Diameter | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |