Fortinet FAD-420F-BDL-731-36 Load Balancers
FAD-420F-BDL-731-36
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Functionality | Web Application Protection |
| Firewall Protection Supported |
|
| Encryption Standard |
|
| Data Link Protocols |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| AI-powered | Yes |
| AI Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Standard |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slot Type |
|
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency |
|
| Power Consumption | 140 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 22.4" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 9" |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Support/Service Duration | 3 Year |
| Support/Service Type | FortiCare Premium and FortiADC Application Security Bundle |