Fortinet FAD-4200F-BDL-730-12 Load Balancers
FAD-4200F-BDL-730-12
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Functionality | Intrusion Prevention |
| Firewall Protection Supported |
|
| Encryption Standard |
|
| Data Link Protocols |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| AI-powered | Yes |
| AI Features |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Standard |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 12 |
| Expansion Slot Type |
|
| Number of SFP+ Slots | 8 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency |
|
| Power Consumption | 360 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 21.5" |
| Depth | 17.3" |
| Weight (Approximate) | 29.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Support/Service Duration | 1 Year |
| Support/Service Type | FortiCare Premium and FortiADCNetwork Security Bundle |