4XEM 4XUSB3GIGNET Wireless Adapters
4XUSB3GIGNET
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | No |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| InfiniBand | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 10" |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |