4XEM 4XMINIUSBENET Wireless Adapters
4XMINIUSBENET
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Chipset Model | RD9700 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | No |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| InfiniBand | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 2.3" |
| Length | 6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Platform Supported |
|
| Operating System Compatibility |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |