| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution | 300 dpi |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Flash Memory | 64 MB |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.2" |
| Width | 10.1" |
| Depth | 18.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
Datamax-m4208.pdf KA3-00-48100007