Zebra SwiftComm 6 Pro Mobile Computer, 6.0 inch Display, WiFi 6E, 6GB RAM/64GB Storage, Standard Range, SE4720 Imager, Warm Swap
TC530E-0T1E1B1000-NA
Select model
Key features:
- **Powerful Qualcomm 6490 octa-core processor** with up to 8 GB RAM for blazing speed
- **Advanced 6-inch display** with edge-to-edge technology for easy readability indoors and outdoors
- **Unmatched battery technology** with standard 4400 mAh and extended 6600 mAh options
- **Integrated 16 MP camera** for ultra-high resolution photos and video intelligence
- **Variety of scanning options** to meet all your data collection needs
- **Comprehensive accessory compatibility** for various operational needs
- **Mobility DNA tools** for enhanced security and productivity management
Specifications:
- Dimensions: 6.48 in. L x 3.04 in. W x 0.66 in. H
- Weight: 10.3 oz. / 293 g with standard battery
- Display: 6.0 in. Full HD (1080 x 2160), LED backlight, 600 NITS
- Processor: Qualcomm 6490 octa-core, 2.7 GHz
- Operating System: Android 11 (upgradeable to Android 14)
- Memory Options: Up to 8GB RAM and 128GB Flash
- Battery: PowerPrecision+ technology; supports Qi wireless charging
- Camera: Rear 16 MP with Optical Image Stabilization (OIS)
- Connectivity: Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.2, 5G for advanced data and voice communication
- Drop Specifications: Multiple 6 ft drops to concrete
- IP Ratings: IP68 and IP65 for dust and water resistance
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Commercial
-
RAM/FLASH: 6GB / 64 GB
-
Battery Capacity: Standard
-
Range: Standard Range
-
Connection: NFC, USB, 5G
-
Keyboard: 53 Key Virtual Terminal
-
Camera: 16MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
-
Battery Features: Warm Swap
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4720 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Sensor Type |
|
| Brightness | 600 Nit |
| Features |
|
| Drop Specification |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | QCM4490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Buttons & Keys |
Programmable buttons for maximum flexibility: dual dedicated scan buttons, dedicated push-to-talk button, volume up/down buttons and trigger button of trigger handle via Back I/O. |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 17 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4680 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 0.7" |
| Width | 3" |
| Length | 6.5" |
| Weight (With Battery) | 9.95 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Subject to the terms of Zebra's hardware warranty statement, TC53e-RFID and TC58e are warranted against defects in workmanship and materials for a period of 1 (one) year from the date of shipment. For complete warranty statement. |
tc53-tc58.pdf MOD-TC53