Zebra TC53 Mobile Computer Wi-Fi 6E, 8GB/64GB, SE55 Advanced Range, IP65/IP68, Warm Swap, 6.0" Display
TC5301-0T1K7B1000-NA
Select model
Key features:
- **Powerful Qualcomm 6490 octa-core processor** with up to 8 GB RAM for blazing speed
- **Advanced 6-inch display** with edge-to-edge technology for easy readability indoors and outdoors
- **Unmatched battery technology** with standard 4400 mAh and extended 6600 mAh options
- **Integrated 16 MP camera** for ultra-high resolution photos and video intelligence
- **Variety of scanning options** to meet all your data collection needs
- **Comprehensive accessory compatibility** for various operational needs
- **Mobility DNA tools** for enhanced security and productivity management
Specifications:
- Dimensions: 6.48 in. L x 3.04 in. W x 0.66 in. H
- Weight: 10.3 oz. / 293 g with standard battery
- Display: 6.0 in. Full HD (1080 x 2160), LED backlight, 600 NITS
- Processor: Qualcomm 6490 octa-core, 2.7 GHz
- Operating System: Android 11 (upgradeable to Android 14)
- Memory Options: Up to 8GB RAM and 128GB Flash
- Battery: PowerPrecision+ technology; supports Qi wireless charging
- Camera: Rear 16 MP with Optical Image Stabilization (OIS)
- Connectivity: Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.2, 5G for advanced data and voice communication
- Drop Specifications: Multiple 6 ft drops to concrete
- IP Ratings: IP68 and IP65 for dust and water resistance
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
RAM/FLASH: 8GB / 64 GB
-
Battery Capacity: Standard
-
Range: Long Range
-
Connection: NFC, USB, Ethernet
-
Keyboard: 53 Key Virtual Terminal
-
Camera: 16MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
-
Battery Features: Warm Swap
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE55 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Brightness | 600 Nit |
| Features | Gorilla Glass |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | 6490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 0.7" |
| Width | 3" |
| Weight (Approximate) | 10.34 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
tc53-tc58.pdf TC5301-0T1K7B1000-NA
tc53-tc58.pdf MOD-TC53