Zebra ZT420 Industrial Printer 300DPI, Direct Thermal/Thermal Transfer, PR/Rewind, Cutter, USB 2.0, 10/100 Ethernet
ZT42063-T410000Z
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
RFID: Yes
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Optional Upgrades: Cutter, Rewinder
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 6.61" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Rewinder | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 6.73" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Zebra's Link-OS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Package Contents |
|
| Cables Included | AC |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zt420-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZT42063-T410000Z
mod-zt420-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf ZT42063-T410000Z
Logiscenter_zebra_zt400.pdf ZT42063-T410000Z
mod-zt420-zebra-label-printer-datasheet.pdf MOD-ZT420
mod-zt420-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf MOD-ZT420