Zebra ZT220 Industrial Printer 4.09in/104mm, 203 dpi, Serial/USB/10/100 Ethernet, Thermal Transfer, Tear Bar
ZT22042-T01200FZ
Select model
Key Features:
- Space-Saving Design: Compact and bi-fold media door for tight spaces.
- Fast Installation: Easily integrates with legacy printer models.
- Effortless Media Loading: Side-loading design with color-coded cues.
- Superior Print Quality: Engineered for precision and durability.
- Simplified Serviceability: Tool-less maintenance for enhanced uptime.
Specifications:
- Print Method: Direct-thermal or thermal-transfer (optional)
- Print Resolution: 203 dpi (optional 300 dpi)
- Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
- Print Speed: 6" (152 mm) per second
- Memory: 128 MB SDRAM, 128 MB Flash
- Media Types: Continuous, die-cut, notch, black mark
- Maximum Ribbon Capacity: 300 m (984')
- Operating Temperature: 40° F to 105° F
- Weight: 17 lbs (7.8 kg)
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Industrial |
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.50" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ZPL |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zt220-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZT22042-T01200FZ
mod-zt220-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZT22042-T01200FZ
zebra-zt200.pdf ZT22042-T01200FZ
zebra-zt220-series-printers.pdf ZT22042-T01200FZ
mod-zt220-zebra-label-printer-datasheet.pdf MOD-ZT220
mod-zt220-zebra-label-printer-user-manual.pdf MOD-ZT220