Zebra ZT111 ThermalPro 4" Connect Industrial Label Printer 4in, 203 dpi, 8in/s, BTLE, Tear
ZT11142-D01000FZ
Select model
Key features:
- High Resolution Printing: 300 dpi support for sharp labels.
- Fast Print Speed: Up to 10 inches per second for increased efficiency.
- Robust Connectivity: Serial, Ethernet, and USB options, plus optional Wi-Fi and Bluetooth.
- Easy Maintenance: Tool-less platen and print head removal for hassle-free upkeep.
- Built-in Security: Protect your data with Secure Boot and Protected Mode.
Specifications:
- Print Methods: Direct thermal or thermal-transfer.
- Max Print Width: 4.09 in. (104 mm).
- Operating Temperature: 40°F to 105°F (5°C to 40°C).
- Dimensions: 17 in. L x 9.5 in. W x 11 in. H.
- Weight: 17 lbs. (7.7 kg).
- Media Roll Size: Up to 8.0 in. (203 mm) outer diameter on a 3.0 in. core.
- Ribbon Length: 1,476 ft. (450 m).
- Warranty: 1-year standard warranty.
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 13.08 ft |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 105°F (40.6°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
IEC 62368-1, EN55022 Class B, EN55024, EN55035, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC Class B, ICES-003, FCC 15.209; 15.247(d), IC RSS 247, EN 300 328, EN 301 893, EN 62311, cTUVus, CE Marking, UKCA, VCCI, RCM, S- Mark, CCC, CU EAC, BSMI, KCC, & BIS |
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
zt111.pdf ZT11142-D01000FZ
zt111.pdf MOD-ZT111