Zebra ZQ521 Mobile Printer Direct Thermal, 203 dpi, 4.09" Print Width, Bluetooth 4.1, IP54, No Battery, TAA Compliant
ZQ52-BUE0010-GA
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Optional Upgrades: Clip Mount
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 39" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage | Mobile |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Maximum Label Width | 4.40" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 6.2" |
| Weight (Approximate) | 1.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-zq521-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZQ52-BUE0010-GA
mod-zq521-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZQ52-BUE0010-GA
zq521.pdf MOD-ZQ521