Zebra ZQ521 Mobile Thermal Printer Direct Thermal, 203dpi, 113mm, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1, IP54
ZQ52-BUW0010-00
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
Connection: Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 39" |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Application/Usage | Mobile |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Maximum Label Width | 4.40" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 6.2" |
| Weight (Approximate) | 1.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-zq521-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZQ52-BUW0010-00
mod-zq521-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZQ52-BUW0010-00
zq521.pdf MOD-ZQ521