Zebra ZD230 Desktop Label Printer Direct Thermal, 4", 203 dpi, 6 ips, USB/Bluetooth 4
ZD23042-D01H00EZ
Select model
Key features:
- Fast Printing: Prints up to 4 inches per second.
- Ease of Use: Simple installation with USB connectivity.
- Durable Design: Dual-wall frame construction for longevity.
- ENERGY STAR® Qualified: Reduces operational expenses.
- Flexible Media Handling: Supports a variety of label types.
Specifications:
- Print Method: Thermal Transfer or Direct Thermal
- Memory: 256 MB Flash; 128 MB SDRAM
- Maximum Print Width: 4 in./102 mm
- Maximum Print Speed: 4 in./102 mm per second
- Operating Temperature: 40° to 105° F (4.4° to 41° C)
- Connectivity: USB
- Media Types: Roll-fed, fan-fold, and more
- Weight: 2.5 lbs./1.1 kg
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
Print Speed: 6 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Grey
-
Connection: USB, WLAN/Wi-Fi, Ethernet
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.98 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | No |
| Application/Usage |
|
| Features | Dual Wall Frame |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.48 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 40°F (4.4°C) - 105°F (40.6°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | 40°F (4.4°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.9" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 8.6" |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
zd220.pdf ZD23042-D01H00EZ
zd220.pdf ZD230