Zebra ZC350, Single Sided, USB, Ethernet, Magnetic Stripe
ZC35-0M0C000US00
Select model
Key features:
- Fast Print Speeds: Prints up to 225 cards per hour for single-sided and 150 cards per hour for dual-sided.
- Painless Setup: Plug-and-play design, ready to use right out of the box.
- Intuitive Interface: Highly graphical LED/LCD screen with multilingual support for easy navigation.
- Encoding Flexibility: Supports various encoding technologies, including magnetic and contactless.
- Groundbreaking Design: Slim profile that fits in tight spaces, including under counters and shelves.
Specifications:
- Print Resolution: 300 dpi (11.8 dots/mm)
- Print Method: Dye-sublimation thermal transfer
- Memory: 2 GB flash
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet 10/100
- Card Capacity: 100 cards (input and output hopper)
- Card Thickness: 10-40 mil
- Operating Temperature: 59°F to 95°F (15°C to 35°C)
- Weight: 8.8 lbs (4.0 kg) single-sided / 9.7 lbs (4.4 kg) dual-sided
- Warranty: Two-year unlimited warranty on printer and printhead
Main Features
-
Printing Side: One Side
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Maximum Mono Print Speed | 3.6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 15.6 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.2" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 15.1" |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
zc350.pdf ZC35-0M0C000US00
zc350-new.pdf ZC350