ZXP Series 7 Card Printer (2/S with Mag Encoder, USB/Ethernet, Media Starter Kit, US Power Cord)
Z72-0M0CD000US00
Select model
Key features:
- High-quality printing: Near-photographic print quality with edge-to-edge capabilities.
- Fast processing: Simultaneous printing, encoding, and laminating for improved productivity.
- Adaptability: Single or dual-sided printing options with customizable security features.
- User-friendly design: Simplified ribbon loading and intuitive LCD control panel.
- Cost-efficient: Compatible with Zebra True Colours ix Series ribbons for minimized per-card costs.
Specifications:
- Print Resolution: 300 dpi/11.8 dots per mm
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet 10/100
- Printer Capacity: 200-card feeder (30 mil) and 100-card output hopper (30 mil)
- Media Compatibility: Card thickness: 10-50 mil; Card size: CR-80, ISO 7810 format
- Print Speed: Up to 1375 cards/hour monochrome, 300 cards/hour full-color
- Environmental: Operating temperature: 59° F to 95° F; Humidity: 20% to 80%
- Warranty: Two-year unlimited warranty on printer and printhead
Main Features
-
Printing Side: Double Side
-
Use Frequency: Between 5000 and 50000 cards
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 2.6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 12 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Encoding Technology | Magnetic Stripe Encoder |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Thickness | 50 mil |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 10.9" |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
FCC Class A |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
zxp-series-7.pdf Z72-0M0CD000US00
zxp-7-pro.pdf MOD-ZXP7