Zebra WT5400 Wearable Computer Touch Display, Extended 5000mAh Battery, 6GB RAM, 64GB Flash, Android, No Camera
WT0-WT54B-T6DAE1NA
Select model
Key features:
- Lightweight and Ergonomic Design: Ensures comfort for extended use.
- Large 4.7-inch Display: Provides easy access to information with less scrolling.
- Advanced Connectivity: Supports WLAN, WPAN (Bluetooth), and USB 3.0.
- Rugged and Reliable: Built to withstand drops and spills in a busy retail environment.
- Custom Fit Straps: Designed for all-day wear and comfort.
- Powerful Platform: Equipped with Qualcomm QCS4490 octa-core processor.
Specifications:
- Dimensions: 5.22 in. L x 3.66 in. W x 0.55 in. D
- Weight: 6.3 oz. (without battery) / 8.7 oz. (with standard battery)
- Display: 4.7 inch; 720x1280; multimode capacitive touch
- Battery Capacity: Standard 3500mAh / Extended 5000mAh
- Operating Temperature: -4°F to 122°F
- Drop Spec: Multiple 4 ft drops to concrete per MIL-STD 810H
- Sealing: IP65; IP67 with battery
- CPU: Qualcomm QCS4490 octa-core; 2.4 GHz
- Operating System: Android 13, upgradeable to Android 17
- Memory: 6 GB RAM; 64 GB Flash
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: No Scan
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Optional Upgrades: Wrist Mount
-
Camera: None
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Sensor Type |
|
| Features |
|
| Drop Specification |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | QCS4490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 720 x 1280 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Upgradable Operating System | Android 17 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wearable |
| Rugged | Yes |
| Width | 3.7" |
| Depth | 0.6" |
| Length | 5.2" |
| Weight (With Battery) | 10.93 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Subject to the terms of Zebra's hardware warranty statement, the WT6400 is warranted against defects in workmanship and materials for a period of one (1) year from the date of shipment. For complete warranty statement |
wt5400.pdf WT0-WT54B-T6DAE1NA
wt5400.pdf MOD-WT5400