Zebra TC73 Mobile Computer Wi-Fi 6E, 6" Full HD Display, 8GB/128GB, Standard Range 2D SE4770 Imager, RFID, Warm-Swappable Battery
TC7301-0T1J6B1E00-NA
Select model
Main Features
-
RFID: Yes
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Battery Capacity: Standard
-
Range: Extended Range
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Camera: 16MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
-
Included Battery: Yes
-
Battery Features: Warm Swap
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4770 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features |
|
| Drop Specification |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Model | 6490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| GPS | Yes |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/QZSS |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.4" |
| Length | 7" |
| Weight (With Battery) | 12.31 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
tc73-tc78.pdf TC7301-0T1J6B1E00-NA
tc73-tc78.pdf MOD-TC73