Zebra MP7001, Medium, Single Interval Scale, Sapphire, Flip bar platter, Color Camera Landscape
MP7001-MNSLC00US
Select model
Key features:
- Rapid checkout performance with advanced scanning technology for all barcode types.
- Optional color camera for enhanced product recognition and loss prevention.
- Integrated support for Digimarc® to drive faster checkout from any angle.
- Intelligent illumination that activates only when items are present.
- Superior durability, featuring solid-state technology with no moving parts.
- Easy servicing design, allowing quick repairs with fewer components.
Specifications:
- Physical Characteristics:
- Long scanner: 20 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Medium scanner: 15.7 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Short scanner: 13.9 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Weight: Long scanner - 14.6 lb; Long scanner/scale - 17.6 lb
- Imaging Technology:
- Type: Multiple CMOS Array Imager
- Illumination: Intelligent, item-detection controlled
- Connectivity:
- Single-cable and dual-cable protocols
- Multiple USB ports for peripherals
- User Environment:
- Operating Temperature: 32°F to 104°F
- Storage Temperature: -40°F to 158°F
- Humidity: 20% to 95% non-condensing
- Power Consumption:
- Idle mode: 3.0 W; Active mode: 5.5 W
Main Features
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Image Sensor Type | Imager |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | In-counter |
| Height | 5" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 4" |
| Length | 15.7" |
| Weight (Approximate) | 12.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-mp7000-zebra-presentation-readers-datasheet.pdf MP7001-MNSLC00US
mod-mp7000-zebra-presentation-readers-setup-guide.pdf MP7001-MNSLC00US
mod-mp7000-zebra-presentation-readers-user-manual.pdf MP7001-MNSLC00US
mp7000.pdf MOD-MP7000