Zebra MC3330R RFID Reader, UHF, Android 7.0 Nougat, 4GB RAM/32GB Flash, 38-Key, IP54
MC333R-GI3HG4US
Select model
Key features:
- Exceptional Performance: Fast and accurate RFID tag reading at over 900 tags/second.
- Rugged Design: 5 ft. drop specification and IP54 sealing ensure durability.
- Ergonomic Usage: Lightweight and designed for one-handed operation.
- Integrated Scanner: Captures 1D/2D barcodes effortlessly.
- Extended Battery Life: PowerPrecision+ battery provides over 5 hours of usage.
Specifications:
- Dimensions: 6.45 in. L x 2.95 in. W x 8.31 in. D
- Weight: 23.4 oz. / 665 g
- Display: 4.0 inch capacitive touchscreen
- RFID Engine: Zebra Proprietary Radio Technology
- Operating System: Android 7.0 (Nougat)
- Battery: PowerPrecision+ Li-Ion 5200 mAh
- Connectivity: USB 2.0, WLAN & Bluetooth
- Drop Specification: Multiple drops from 5 ft. / 1.5 m
- Sealing: IP54 rated
Main Features
-
RFID: Yes
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Screen size: 7 inch
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Range: Standard Range
-
Keyboard: 38 Key Function Numeric
-
Camera: None
-
Included Battery: Yes
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Mode | WVGA |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Number of Keys | 38 |
| Keyboard Type | Function Numeric |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Gun |
| Width | 3" |
| Depth | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 1.46 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-mc3330r-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MC333R-GI3HG4US
zebra-mc3330r-datasheet.pdf MC333R-GI3HG4US
mod-mc3330r-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-MC3330R