Zebra MC2700 Mobile Computer, LTE WAN, GPS, SE4100 1D/2D Imager, 3GB/32GB, 4" WVGA, IP65
MC27AK-2B3S3NA
Select model
Key features:
- Durable design: Water-resistant and drop-proof, withstands various conditions.
- Ergonomic handling: Designed for comfort and ease of use, ideal for long shifts.
- Versatile connectivity: Wi-Fi and cellular options available to ensure reliable communication.
- Comprehensive data capture: Fast, accurate scanning of barcodes using PRZM Intelligent Imaging technology.
- Full-shift battery life: Options for standard and extended batteries meet all-day operational needs.
Specifications:
- Dimensions: 7.89 in. L x 2.76 in. W x 1.52 in. D
- Weight: Standard battery: 10.4 oz./296 g; Extended battery: 11.2 oz./316 g
- Display: 4 in. WVGA (800 x 480) with capacitive multi-touch panel
- Operating System: Android 10, upgradeable to Android 11
- Processor: Qualcomm Snapdragon™ M 660 octa-core, 1.8 GHz
- Memory Options: 2 GB RAM/16 GB Flash or 3 GB RAM/32 GB Flash
- Data Capture: SE4100 1D/2D imager; Optional 13 MP rear camera
- Battery: Standard (3500 mAh) and Extended (4900 mAh)
- Connectivity: WLAN (Wi-Fi), Bluetooth V5.0, Cellular (MC2700 only)
- Durability: IP65 rated; satisfied MIL-STD 810G drop standards
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Keyboard: 34 Key Function Numeric
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 2D |
| Scan Engine Model | SE4100 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features | Gorilla Glass |
| Drop Specification |
Multiple 5 ft./1.52 m drop to concrete from 14° F to 122° F/-10° C to 50° C per MIL-STD 810G |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported | SDXC |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Mode | WVGA |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Number of Keys | 34 |
| Keyboard Type | Function Numeric |
| Buttons & Keys |
34 keys |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/d/h/i/k/r/v |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| GPS | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Width | 2.8" |
| Depth | 1.5" |
| Length | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-mc2700-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MC27AK-2B3S3NA
mod-mc2700-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf MC27AK-2B3S3NA
mod-mc2700-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-MC2700
mod-mc2700-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-MC2700