HS3100 Shortened Boom Module (
HS3100-SBOOM-01
Select model
Key Features:
- HD Voice Technology for superior audio clarity
- Rugged Design withstands frequent drops and harsh conditions
- Lightweight at only 3.5 oz for corded and 4 oz for Bluetooth models
- IP67 Sealing protects against dust and water
- 15 Hours of Battery Life for uninterrupted use
- Hot-Swappable Battery allows easy battery replacement without disconnection
- Customizable Wearing Styles for individual comfort
Specifications:
- Weight: HS2100 - 3.5 oz/98 g, HS3100 - 4 oz/115 g
- Operating Temperature: -30°C (-22°F) to +50°C (+122°F)
- Humidity: 5% to 95% non-condensing
- Drop Rating: 6 ft/1.8 m drop to concrete
- Sealing Rating: IP67
- Bluetooth Version: Class II, v 3.0
- Battery: Li-Ion 220 mAh, 3.7V (HS3100)
- Talk Time: Up to 15 hours on single charge (HS3100)
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Sound Mode | Mono |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 8 kHz |
| Near Field Communication | Yes |
| Sound Pressure Level | 89 dB |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design |
|
| Earpiece Type | Monaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
hs-series.pdf HS3100-SBOOM-01
hs-series.pdf MOD-HS3100