Zebra DS9908, High Density, White Illumination, Green LED, White
DS9908-HD4000WZZWW
Select model
Key Features
- Dual functionality: Switch dynamically between handheld and hands-free modes.
- Industry-leading scanning technology: Rapidly capture 1D, 2D, and Digimarc® barcodes.
- RFID model available: Integrates RFID capabilities for efficient inventory management.
- Durable design: Survives spills, drops, and daily retail challenges.
- Ergonomic handle: Comfortable and balanced for all-day use.
Specifications
- Dimensions: 8.0 in. H x 3.7 in. W x 5.2 in. D
- Weight: 11.6 oz.
- Input Voltage: 4.5 to 5.5 VDC
- Scan Speed: Up to 240 in./610 cm per second
- Field of View: 48° H x 30.6° V
- Operating Temperature: 32°F to 122°F
- Environmental Sealing: IP52
- Drop Rating: Withstands multiple drops from 5 ft. to concrete
- Supported Interfaces: USB, RS232, Keyboard Wedge
Main Features
-
Case color: White
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 8" |
| Display Screen | Yes |
| Cable Type Included | USB |
| Field of View (Horizontal) | 48° |
| Field of View (Vertical) | 31° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 107600 lux |
| Drop Specification |
Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete |
| Minimum Print Contrast | 16% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Product Color | Alpine White |
| Height | 8" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage |
|
ds9908-hd.pdf DS9908-HD4000WZZWW
ds9900.pdf MOD-ZEBRA-DS9900-SERIES
ds9908-hd.pdf MOD-ZEBRA-DS9900-SERIES