Zebra DS457-SR Fixed-Mount 2D Scanner Standard Range, Dual Interface, IP54, Black
DS457-SR20004ZZWW
Select model
The Zebra DS457 Series Fixed Barcode Scanner redefines efficiency and convenience in high-volume environments. With its next-generation fixed mount imager, this compact scanner delivers exceptional scanning speed, capable of capturing 1-D, 2-D, and direct part mark barcodes on virtually any surface, including mobile phone displays. Ideal for retail POS systems, manufacturing lines, and airports, the DS457 offers flexible presentation and trigger modes. Its sleek design fits seamlessly in customer-facing areas, while its easy integration into various products makes it a versatile choice for any application.
Key Features
- Best-in-class performance on all barcodes.
- Tiny footprint suitable for space-constrained environments.
- Omni-directional scanning increases productivity by eliminating alignment needs.
- Four models available to meet diverse scanning requirements.
- Supports driver’s license parsing for efficient identification.
- Built-in Comprehensive Coverage ensures minimal repair costs.
Specifications
- Dimensions: 1.15 in. H x 2.3 in. L x 2.44 in. W
- Weight: 3.9 oz. / 111 g
- Operating Temperature: -4° to 122° F (-20° to 50° C)
- Drop Specification: Withstands multiple drops from 30 in. (176 cm)
- Sealing: IP54
- Barcode Compatibility: 1-D, 2-D, and Direct Part Marks
- Models: DS457-SR, DS457-HD, DS457-DL, DS457-DP
- Power: 5 VDC +/- 10% @ 450 mA
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Range: Standard Range
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanner Range | Standard Range |
| Field of View (Horizontal) | 40° |
| Field of View (Vertical) | 26° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 96900 lux |
| Drop Specification | Withstands multiple 30 in./176 cm drops to concrete |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 15 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Fixed Mount |
| Product Color | Black |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.4" |
| Length | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 3.90 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-ds457-zebra-readers-datasheet.pdf DS457-SR20004ZZWW
mod-ds457-zebra-readers-quick-guide-1.pdf DS457-SR20004ZZWW
mod-ds457-zebra-readers-user-manual.pdf DS457-SR20004ZZWW
motorola-ds457.pdf DS457-SR20004ZZWW
mod-ds457-zebra-readers-datasheet.pdf MOD-DS457
mod-ds457-zebra-readers-quick-guide-1.pdf MOD-DS457
mod-ds457-zebra-readers-user-manual.pdf MOD-DS457