ZEBRA, PRINTER, 105 SLPLUS SERIES, 12 DOT/MM (300 DPI), SEH PS102-Z INTERNAL IPV6 PRINT SERVER (INCLUDES RS-232 SERIAL, PARALLEL, USB 2.0), CUTTER W/CATCH TRAY, 16MB SDRAM (STANDARD) W/ZPL II & XML, NORTH AMERICAN EDITION 120 VAC CORD
103-8J1-00100
Select model
The Zebra 105SL Plus Barcode Label Printer is built for durability and efficiency in demanding settings. With its all-metal construction, this high-performance printer seamlessly operates 24/7, making it ideal for manufacturing, warehousing, and logistics applications. Equipped with a user-friendly, multilingual interface, it ensures quick operation with minimal training. The printer's ENERGY STAR® qualification enhances cost-efficiency while its advanced Element Energy Equalizer (E3) technology guarantees superior print quality, extending the lifespan of your printhead.
Key Features
- Robust all-metal construction for long-lasting performance
- Intuitive graphical LCD interface for easy navigation
- Multiple connectivity options including USB, Serial, and Ethernet
- ENERGY STAR® certified for energy efficiency
- High-speed printing at 12 inches per second
Specifications
- Resolution: 203 dpi (optional 300 dpi)
- Print Speed: 12"/305 mm per second (203 dpi)
- Memory: 16 MB SDRAM; 8 MB Flash
- Print Width: 4.09"/104 mm
- Media Types: Continuous, die-cut, black mark
- Operating Temperature: 40° F to 105° F (thermal transfer)
- Dimensions: Height 15.5"/393.7 mm, Width 10.31"/261.9 mm, Depth 20.38"/517.5 mm
- Weight: 50 lbs/22.7 kg
- Optional Accessories: Cutter, media rewind spindle, 300 dpi
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Length | 100" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.50" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.5" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 20.4" |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-datasheet.pdf 103-8J1-00100
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf 103-8J1-00100
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-user-manual.pdf 103-8J1-00100
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-datasheet.pdf MOD-105SL-PLUS
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf MOD-105SL-PLUS
mod-105sl-plus-zebra-label-printer-user-manual.pdf MOD-105SL-PLUS