Wasp 633809000201 Readers
633809000201
Select model
Key Features
- Reads 1D and 2D barcodes up to 20 inches away
- Wireless connectivity allows for 30 feet line of sight
- Compact and portable design, ideal for various environments
- Rechargeable Li-ion battery supports up to 7,600 continuous scans
- IP55 rated against moisture and dust
- LED and haptic feedback for status indicators
Specifications
- Optic & Performance
- Light Source: White LED
- Scan Rate: 30 frames/sec
- Resolution: 5mil/0.127mm (Code39, PCS-90%)
- Scan Angle: Horizontal: 37.8°, Vertical: 28.8°
- Physical Characteristics
- Dimensions: 1.67in W x 4.02 L x 0.85 H
- Weight: 2.47oz. (70g)
- Power
- Battery: 3.7 V, 1000mAh, Lithium battery
- Number of Scans (per full charge): > 7,600 scans
- Connectivity
- Bluetooth: 2.1 + EDR (Class 2)
- Range: 30ft./10m (line of sight)
- User Environment
- Operating Temperature: -14°F - 104°F
- Storage Temperature: -4°F - 149°F
- Humidity: 0%-95% RH (Non-condensing)
- Drop Durability: 5ft./1.5M
- Sealing: IP55
Main Features
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Pattern | Linear |
| Scanning Distance | 30 ft |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Field of View (Horizontal) | 38° |
| Field of View (Vertical) | 29° |
| Drop Specification |
5ft./1.5M |
| Minimum Print Contrast | 45% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 149°F (65°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Durability |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 4" |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP55 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wws250i.pdf 633809000201
wws250i.pdf MOD-WASP-WWS250I