Wasp 633808402020 Label Printers
633808402020
Select model
The Wasp WPL305 Barcode Label Printer delivers exceptional performance for all your labeling needs. With print speeds of up to 5 inches per second at a resolution of 203 dpi, this compact thermal printer is designed for ease of use and swift media loading. Outfitted with two megabytes of DRAM and robust connectivity options including USB, Parallel, and RS232, you can quickly set it up and start printing in minutes. Its versatility extends with optional features like a peel and present function and label cutter, making the WPL305 a perfect choice for retail, medical, and shipping applications.
Key Features
- Thermal Transfer or Direct Thermal Printing
- Compact Design
- Easy media supplies loading
- 203 dpi print resolution
- 5 inches per second print speed
- 2 Megabyte DRAM standard, 1 Megabyte Flash
- 4.25" print width
- Optional Peel & Present and label cutter
Specifications
- Printing Method: Direct Thermal and Thermal Transfer
- Resolution: 203 dpi (8 dots/mm)
- Print Speed: From 2" up to 5" per second
- Maximum Print Width: 4.25" (108mm)
- Memory: 2MB DRAM, 1 MB Flash
- Communication Interfaces: RS232, Centronics Parallel, USB
- Operating Temperature: 40°F-104°F (5°C to 40°C)
- Media Width: 1" - 4.4" (19mm-118mm)
- Bar Code Symbologies: Code 39, Code 128, UPC, EAN, and more
- Dimensions: 12.4" L x 8.4" W x 7.4" H
- Net Weight: 7 lbs (3 kg)
Main Features
-
Connection: Serial, USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 2 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.40" |
| Label Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.4" |
| Width | 8.4" |
| Depth | 12.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wpl305.pdf 633808402020
wpl305.pdf MOD-WASP-WPL305