Wasp 633808142421 Companion Pocket Barcode Scanners
633808142421
Select model
Key Features:
- Durable ABS plastic construction that withstands multiple 6' drops to concrete.
- Compact pen-style design for ergonomic comfort and easy handling.
- Supports pre-amble and post-amble characters, enhancing functionality.
- Compatible with linear (1D) barcodes, including Code 39, Code 128, and UPC.
- Quick installation via USB port without any additional software.
- Includes a 6' coiled USB cable for ease of use.
Specifications:
- Optical Characteristics:
- Depth of field: 1 mm
- Resolution: 0.127 mm (5 mil)
- Rate: 100 mm - 600 mm/sec
- Tilt angle: 45° - 90°
- Electrical Characteristics:
- Sensor: Photo Diode
- Light source: 650 nm LED
- Supply voltage: 5 VDC ± 10%
- Mechanical Characteristics:
- Surge power:
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | LED |
| Maximum Scan Resolution | 5 mil |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Linear |
| Features | Ergonomic Design |
| Cable Type Included | USB |
| Drop Specification |
6.0 ft. (1.85) drop onto concrete |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wand |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 1.2" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 2.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wwr2900.pdf 633808142421
wwr2900.pdf MOD-WASP-WWR2900-WANDREADER