Wasp 633808091040 Handheld Barcode Scanners
633808091040
Select model
The Wasp WCS3950 is designed for fast, easy installation. Connect the WCS3950 to your PC using the USB port or keyboard wedge (PS/2). The WCS3950 barcode scanner is configured to read most common 1D barcodes, right out of the box - no drivers necessary. The WCS3950 allows you to scan barcodes up to 1 inch away, with a maximum barcode width of 3.25".
Main Features
-
Case color: Black
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Rate | 45 scan/s |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Linear |
| Scanning Distance | 1" |
| Features | Ergonomic Design |
| Cable Type Included | USB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 80% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.6" |
| Length | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Supported Interface: USBUSB Cable separate |
| Application/Usage | Retail |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wcs3900.pdf 633808091040
wcs3900.pdf MOD-WASP-WCS3950