UNITECH PA550 Mobile Computer WM6.5,BLUETOOTH,RF,3,5G,cam,GPS,QWE
PA550-9892QADG
Select model
Key Features
- Rugged, compact design for durability in tough conditions
- Multiple wireless options: Bluetooth, 802.11 b/g, 3.5G UMTS/HSDPA, and GPS
- High-resolution 5.0 MP camera for capturing evidence with auto-focus
- 1.2M drop threshold and IP54 environmental sealing
- Long-lasting battery for up to 10 hours of operation
Specifications
- Operating System: Windows Mobile 6.5.3 Professional
- Processor: Intel PXA320 806MHz
- Memory: 256MB Mobile DDR, 512MB NAND Flash
- Display: 2.8" QVGA transmissive LCD, sunlight readable
- Camera: 5.0 MP auto-focus with flash
- Weight: 320g
- Dimensions: 125mm x 82mm x 35mm
- Battery: 2500mAh Li-ion, backup Ni-MH
- Environmental: Operating temperature -10°C to 50°C
- Drop Specification: 1.2m (4 feet)
- Sealing: IP 54
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Light Source | Laser |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Drop Specification | 48" To Concrete |
| Power Supply Included | Yes |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | XScale |
| Processor Speed | 806 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 512 MB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported | microSDHC |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8" |
| Screen Mode | QVGA |
| Display Color | Color |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Bluetooth | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.9" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
unitech-pa550.pdf PA550-9892QADG
unitech-pa500-port-data-term.pdf PA550-9892QADG
unitech-pa550.pdf MOD-PA550