Ubiquiti Networks USW-PRO-HD-24 Wireless Access Points
USW-PRO-HD-24
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.1x |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
| Power Source |
|
| Power Consumption | 60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 11.2" |
| Weight (Approximate) | 9.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|