Ubiquiti Networks USW-PRO-XG-24-POE Wireless Access Points
USW-PRO-XG-24-POE
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 3.13 GB/s |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.1x |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 720 W |
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
| Power Source |
|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Power Consumption | 870 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | SGCC Steel |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 18.9" |
| Weight (Approximate) | 17.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Network |