Ubiquiti Networks AM-2G15-120 Wireless Access Points
AM-2G15-120
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Directivity | Omni-directional |
| Frequency Band Type | UHF |
| Operating Frequency Range | 2.3 GHz to 2.7 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 16 dBi |
| Polarization | Dual Linear |
| Survival Wind Speed | 2200 in/s |
| Features | MIMO Technology |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 27.56" |
| Width | 5.71" |
| Depth | 3.66" |
| Form Factor | Sector |
| Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Base Station |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Ubiquiti RocketM Radios |
| Certifications & Standards | ETSI: EN 302 326 DN2 |
| Country of Origin | China |
airmax-sector-antenna.pdf AM-2G15-120
airmax-sector-antenna.pdf MOD-UBIQUITI-AIRMAX-SECTOR