Ubiquiti Networks AF-5U Network Antennas
AF-5U
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| ISM Band | No |
| UNII Band | Yes |
| UNII Minimum Frequency | 5.73 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 6.20 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 23 dBi |
| Outdoor Antenna Range | 62.1 Mile |
| Wireless Transmission Speed | 1 Gbit/s |
| Wireless Security | 128-bit AES |
| Features | MIMO Technology |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Audio Line Out | No |
| Serial Port | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Management | SNMP |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Height | 36.9" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 11.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
airfiber-5.pdf AF-5U
airfiber-5.pdf MOD-UBIQUITI-AIRFIBER-5