TSC TE210 Barcode Label Printer 203dpi, 6ips, 4.25in, Thermal Transfer, USB/RS-232/Ethernet/USB Host, RTC
99-065A300-00LF00
Select model
Key Features:
- **Print Speed:** 152.4 mm (6") per second for quick operations
- **Max Print Width:** Up to 108 mm (4.25") for versatile labeling
- **Resolution:** 203 DPI for clear and crisp labels
- **Memory:** 64 MB SDRAM and 128 MB Flash for efficient processing
- **Durability:** Built to last with TSC's legendary robustness
- **Environmental Friendly:** ENERGY STAR® qualified
Specifications:
- **Printer Model:** TE210
- **Printing Method:** Thermal Transfer & Direct Thermal
- **Physical Dimensions:** 204 mm (W) x 164 mm (H) x 280 mm (D)
- **Weight:** 2.4 kg (5.29 lbs)
- **Label Roll Capacity:** Up to 127 mm (5") OD
- **Ribbon Supply:** 300 m long with 1" core
- **Interface:** USB 2.0, optional Ethernet and Bluetooth
- **Operating Conditions:** 5 to 40°C, 25 - 85% non-condensing
- **Warranty:** 2 years on the printer, 12 months on print head
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Real Time Clock: Yes
-
Optional Upgrades: Cutter
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 83.33 ft |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.40" |
| Maximum Label Length | 83.33 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.5" |
| Width | 8" |
| Depth | 11" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
te200-series-2017.pdf 99-065A300-00LF00
te200-series-2017.pdf MOD-TE210