TOSHIBA, 4IN PORTABLE IRDA+USB+WLAN
B-EP4DL-GH42-QM-R
Select model
Key Features:
- Ultra-compact and rugged design
- Rapid print speed of up to 105mm/sec
- Flexible connectivity options: USB, Bluetooth, wireless LAN
- Large media capacity for less frequent changes
- Backlit LCD for easy operation and monitoring
Specifications:
- Model Name: B-EP4
- Dimensions: 145(H) x 150(W) x 75(D) mm
- Weight: 860g (approx.)
- IP Rating: IP54 with optional case
- Operating Temperature: 0°C to 50°C
- Print Resolution: 203dpi (8 dots/mm)
- Max Print Speed: 105mm/sec
- Battery: Lithium ion 14.8V, 2600mAh
- Memory: 8MB ROM & 16MB RAM
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 39.17" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Mobile |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Optional Connectivity |
|
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.68" |
| Maximum Label Width | 4.53" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Windows 10/8.1/8/7 (32/64 bit), Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2/Server 2012, Windows Server 2008 R2, SAP |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2600 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Relative Humidity | 25% - 85% |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 3" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 1.91 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
mod-ep4d-toshiba-label-printer-datasheet.pdf MOD-EP4D
mod-ep4d-toshiba-label-printer-user-manual.pdf MOD-EP4D